2024/04/17

Új reneszánsz 2.

Your TED deserves a bigger heatsink!
       - Uncertain Future release notes

Az előző posztban eljutottunk egészen 2014-ig, folytassuk az időutazást újabb 5 évvel. Azért csak öttel, mert az elkövetkezendő időszakban olyan sok érdekes anyagot sikerült összehozni, hogy kénytelen voltam kettévágni a posztot.

Plus/4-re kiadott programok
éves megoszlása
forrás: Plus/4 World
Azzal zártam mondandóm múlt alkalommal, hogy a következő időszak felfelé ívelő lesz. Ha rápillantunk a Plus/4 World statisztikájára, akkor egyértelműen látszik, hogy 2004 és 2014 közötti időszakban jóval kevesebb program jelent meg, mint 2015 és 2023 között. Az előző időszakban 621 program jelent meg, az utóbbiban pedig 985. És 2024 is jól megy eddig, nem panaszkodhatunk.

Azért azt tegyük hozzá, hogy a mennyiség és a minőség két eléggé elkülönülő fogalom. Az csak Engels elvtársunk véleménye, hogy az egyik „átcsap” a másikba. És az sem titok, hogy a magyarok az elkövetkezendő 5 évben kevésbé járultak hozzá a Plus/4 programok gyűjteményéhez, mint a külföldiek. Na, de ne károgjunk, van azért miből szemezgetni. Kezdjük is el!

Fluxus kondenzátor

Ha már időgépben ülünk, 2015-ben joggal várhattuk, hogy összefutunk Marty McFly-jal, de egy szemernyi repülő DeLoreant se láttam semerre. (Házi fúziós reaktort meg még kevesebbet, sajnálatos módon.) Úgyhogy maradjunk akkor a Plusi programoknál.

Merry Christmas 2015
forrás: Plus/4 World
Az Absence-Legion of Doom együttműködésben kiadott Merry Christmas 2015-öt rántanám elő a cilinderből elsőnek, ami egy nagyon precíz raster splitet mutat meg nekünk, Csabo szokásosan remek zenéjével körítve. Szintén a zenére fókuszál Chronos demó lemeze, a Ghost'N Goblins Arcade Musicbox, csak SID kártyával (vagy emulátorban SID támogatás bekapcsolásával) élvezhetjük. A lemezen még találhattok jó néhány képet is különböző grafikusoktól.

Magyar játék most nem jutott, de engedjétek meg ezt a kikacsintást külföldre: a Majesty of Sprites című nagyszabású platformert hadd említsem meg ebből az évből, amit mindenkinek ki kell próbálnia legalább egyszer.

Crackers' Demo 5
forrás: Plus/4 World
2016-ra tovább szökdécselve: ismét lecsaptak a scene főbb képviselői és együtt megalkották a Crackers’ Demo 5-öt, ami ismét az Árok party demóversenyére került nevezésre. A rengeteg part összesen három lemezoldalt foglal el és egy igazán szép koprodukciós munkává áll össze, az egészet nyakon öntve egy Grand Theft Auto V-inspirálta design kerettel.

Játékok irányában: az Assassins és Csabo koprodukciójában készült, szépen kidolgozott Pacman klónt tudom ajánlani, ami Pac-Pac címmel jelent meg. Illetve szintén Csabo által elkövetett 1010! című logikai játékot, ami egy kétdimenziós Tetris-szerűség és remek agyzsibbasztás egy fárasztó nap után. (Persze a Tetris is kétdimenziós, de ez máshogy kétdimenziós. Kipróbáljátok és meglátjátok.)

Újra-kéta

És már itt is a 2017-es év, a SpaceX (részben) újra felhasznált egy rakétát elsőként a világon. De minket ez mit sem érdekel, sokkal inkább az, hogy Csabo ismét megörvendeztetett minket egy karácsonyi köszöntéssel, szokásos remek zene, grafikát pedig MMS szolgáltatta csupa PETSCII karakterből.

Csak margóra jegyzetként tenném hozzá: az elkövetkezendő időszakban a PETSCII grafikát alkalmazó programok száma jelentősen megnőtt. Én ennek részben örülök, mert egy jól elkészített PETSCII grafika is lehet nagyon tetszetős, másrészt viszont sajnálom, hogy sokszor kényszerből használnak egyszerűsített grafikát.

Az Absence nem adja fel az Árok party demóverseny ostromlását, bár ebben az évben Creative Lameness című demójuk saját bevallásuk szerint a party-n készült és ez sajnos rányomja bélyegét a végeredményre.

Castle Matcher
forrás: Plus/4 World
Magyarok nem voltak túl aktívak játékok terén, azért megemlíteném RoePipi újabb fura és szórakoztató… őőő… kalandjátékát(?), ami Castle Matcher címmel jelent meg. Bár grafikája ismét PETSCII karakterekből áll, de ötletessége miatt mindenképp érdemes kipróbálni. Ha összedolgozna egy grafikussal, bizonyára érdekes dolgok születnének.

Assassins plusz Csabo is kiadott egy Mastermind típusú játékot Mr. Mind címmel, szokásos szép kidolgozás, amit tőlük megszokhattunk.

Az univerzális istenek visszatérnek

Waiting for Promise Land
forrás: Plus/4 World
2018 egy jól sikerült év volt, a kómából váratlanul felébredő Gods of The Universe (GOTU) sok más közreműködővel közösen összeröffentettek egy határozottan kellemes trackmót qb party-ra, ez pedig a Waiting For Promised Land. Sikerült is elvinniük az első díjat, ami nem is csoda, ez a trackmo komoly munka eredménye. Jópofa ahogy a demó végén elmesélik ahogy az egyes partok születtek. Megjegyzem a party verzió még nem tartalmazott minden effektet és grafikát.

És ezzel még közel sem volt vége, mert nem kellett sokáig várni az ígéret földjére. A GOTU leszállította Árok party-ra a Promise Land című trackmójukat. A sok effekt közül a viszonylag ritkábban használt color cyclert emelném ki, amit ebben a demóban nagyon jól alkalmaztak.

Overcast
forrás: Plus/4 World
Árok party-n így az Absence Overcast című trackmója komoly ellenfelet kapott a demó versenyre, pedig az is egy kellemesre sikerült darab. Végül a Promise Land győzött, a GOTU ismét besöpörte az első helyért járó díjat.

Ebben az évben az Árok party erős mezőnyében a Profik (Larry a Wilds-ból Csaboval, hogy konkrétabbak legyünk) is benevezett Dreamtime 2K18 című képgyűjteményükkel. A lélegzetelállító minőségű FLI képeket valami mágiával digi hang visszajátszással is sikerült kombinálni. (Tudni illik, az FLI megjelenítés nagyon leterheli a processzort és ezért mellette túl sok mindent nem lehet művelni.)

Club Info 150
forrás: Plus/4 World
És ha már FLI meg digi, akkor egy pillantást érdemes szánni a Club Info 150. kiadására. Az újság németül nem értőknek annyira bizonára nem érdekes, viszont az intró az újság elé Csabo és Chronos közreműkésével készült, FLI, sprite csillagok és digi zene. Nagyon jól sikerült szerintem, gratulálok!

Játékokra áttérve: RoePipi újabb fura alkotását szeretném megosztani veletek, ami a RandTown sorozatának része. Úgy látszik megirigyelte a magyar oligarchák életét, milliókkal dobálózva kell házakat vennünk minél gyorsabban. Ez pedig a RandTown Dumper. A sorozat többi része is figyelemre méltó koncepció.

Pets Rescue
forrás: Plus/4 World
És természetesen nem hagyhatjuk ki a Pets Rescue-t, ami ugyan részben külföldiek által készített játék, de sok magyar is részt vett a fejlesztésben. Egyike az igazán jól sikerült eredeti Plus/4 játékoknak, a Psytronik kiadásában megjelent hivatalosan is. Remek zene és grafika, ötletes pályák, Super Mario utánérzés, mi kell még? Csak a Nintendo meg ne lássa! 😁

Brekekexit

2019-ben Plusink már a felfelé ívelés pályáján robog. A Britek úgy döntöttek, hogy viszlát EU, mi viszont helyettük is keblünkre ölelhetjük az Absence és Legion of Doom demóját, a Plus 44-et. Effektekben nem, de designban mindenképp erős.

Uncertain Future
forrás: Plus/4 World
Szintén Absence+LOD koprodukció a szokásos éves Árok party beadvány, az Uncertain Future. Nagyon jó design, jó effektek, remek grafika… De csak második helyre lett elég.

Hogy a játékosok se maradjanak hoppon: Heartlight címmel Charlemagne adott ki egy Boulder Dash/Rockman megvalósítást kicsit felturbózva az eredeti ötletet teleportokkal, lufikkal és bombákkal. Ez a játék egy PC változat alapján készült.

Egy konverzióval gerliczer is meglepett minket: Stercore 264 címmel jelent meg lövöldőzős játéka. Érdekes koncepció ahogy a háttérrel 3D hatást kelt.

Adventure Park
forrás: Plus/4 World
Skoro, KiCHY, Csabo és Grass ismét nagyot dobott, Adventure Park című platformerük szép grafikával és ötletes pályákkal, jó szórakozás. Bár nekem túl nehéz, de ez nem újdonság.

Árok party játékfejlesztő versenyre adta be Ati egy játszható, de sajnos inkább csak tech demó szintű megvalósítását a nagy klasszikus C64 játéknak, a Last Ninjának. Kár, hogy nem készült el, talán majd egyszer. Mindenesetre láthatóan működik, tudunk mászkálni a pályákon és hihetetlen gyorsan újra rajzolja, ami C64-en közel se volt ilyen frappáns.

Szintén csak bemutató szinten jelent meg Mad és KiCHY autós játéka CarTeD címmel. Nagyon ígéretes darab, egyelőre szintén nem készült belőle teljes változat.

Alpharay
forrás: Plus/4 World
És végül egy újabb német-magyar koprodukcióban megszületett remekmű. Az Alpharay Plusin ritkaságszámba menő, oldalra scrollozó shot’em-up, hasonló a klasszikus C64 címekhez, mint az R-Type és a Katakis. Ismét KiCHY-t dicsérhetjük a gyönyörű grafikáért. Ezt a játékot is hivatalosan forgalmazta a Psytronik.

Elszaladt az öt év, ennyi fért bele ebbe a posztba. Nemsokára folytatjuk a hírhedt 2020-as évvel. Addig is játsszatok, nézegessetek demókat és az se baj, ha írtok programokat Plusira.

Köszönet Csabonak, BSz-nek és Murphynek a lektorálásért!

2 megjegyzés:

  1. Lol, köszönöm a megemlítéseket. Így utólag elnézve nem tudom, miért sima egyszínű körvonalakat rajzoltam a csirkéknek, kéne belőle valami deluxe edition :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nekem tetszenek a jatekaid. Grafikan lehetne hangolni, de az alapotletek erdekesek es ujszeruek.

      Törlés

Népszerű posztok