2025/04/30

Magyar csapatok 1.

PÁR HETE MEGALAKULT A TERRORISTS NEVŰ CSAPAT. A TAGOK: TARZAN, JOHNNY, COBY. VÁRJUK COOOOL STUFFJAITOKAT.
       - Byte Times #2, hírek rovat

Hát akkor boldog új évet! Mi?! Hogy az évnek a harmada el is szaladt? Már jó ideje nem jelentkeztem, talán úgy gondoltátok, hogy vége a blognak. De nem! Nem halott, csak pihen. 🦜

Pazarolni való szabadidőmet más Plusis dolgokra fordítottam az elmúlt pár hónapban. Azért folyton ott volt az agyam egy kis szegletében a blog, ez a bosszantó, viszkető érzés.

Még az első pár poszt után egy listába összeírtam lehetséges témákat, ezek közül jó néhányból készült is poszt, azért még mindig akad a listán feldolgozatlan ötlet. A lehetséges témák közül az egyik volt a magyar csapatokról és hozzájuk kapcsolódó korszakokról írni, így a mai posztban erről elmélkedek. Részben memóriámra, részben pedig az itt-ott fellelhető infókra alapoztam a téma feldolgozását.

Hogy is volt?

A platform kezdeti időszakában főleg magányos farkasok adtak ki bármilyen programot Magyarországon, ha csak nem a Novotrade egyik hivatásos csapatában dolgoztak. Most nem róluk akarok írni, inkább arról az időszakról, amikor az egyedülállók összefogtak és önszervező csapatokat hoztak létre.

Csapatok sokféle okból alakultak, emberi valahova tartozni vágyás éppúgy motiválta a leendő tagokat, ahogy a kooperáció lehetősége is. Bár a személyes kontaktus lényeges volt, mégis sokszor egymástól távol élők is összekovácsolódtak egy egységbe és a nehézkes kommunikációs lehetőségek ellenére is összedolgoztak. Bizony, internet nélkül, telefonon és főleg levélben kommunikálva nem volt egyszerű, az biztos. Szerencsére az elvárások is mások voltak, mint manapság. Ennek tükrében nézzetek minden korabeli csapatra.

A csapatok rivalizáltak is egymással, ki adott ki jobb demókat, játékokat. Az általuk üzemeltetett lemezújságokban toplistákba gyűjtötték a (szerintük) aktuálisan legjobb programozókat, grafikusokat és természetesen csapatokat is.

Greetings lista az effekt
a Microdemo II-ben
forrás: Plus/4 World
Ha máshogy nem is, hírből mindenképp ismerték a többi formációt, ezekről tanúskodnak a programok szövegeiben küldött üdvözletek (greetings). És az sem volt ritkaság, ha beszólogattak a másik csapatnak, becsmérelték, sértegették a másikakat. Ezeknek szájkaratéknak néha valós alapja volt, például a másik csapat tagjai engedély nélkül használt fel részleteket a sértettek programjaiból. De olyan is előfordult jó néhány esetben, hogy csak nem volt szimpatikus a másik csapat vagy éppen féltékenyek voltak mások sikereire. Ne felejtsük el, hogy többségében tinédzserekről beszélünk, és az az életkor magával hoz bizonyos viselkedésbeli problémákat.

Akárhogy is nézzük, a csapatok fénykora egy élettel teli korszak volt. Barátok vagy ellenségek, valamilyen szinten mindenki kapcsolatban állt a többiekkel, akár még személyesen is találkozott velük partikon. Verekedésekről nem tudok bármennyire is ígérgették egyesek. 😆

A továbbiakban szeretnék néhány magyar csapatot bemutatni, beszélni a hátterükről már amennyire sikerült utánanéznem vagy visszaemlékeznem. A csapatokat korszakokra osztottam, egy-egy csapat tipikusan egy bizonyos korszakban volt igazán aktív, utána tagjai többnyire továbbléptek elhagyva a Plus/4-et, esetleg más csapatokhoz csatlakoztak, vagy csak eltűntek a nagyvilágban.

Több csapat korábban jött létre, mint amelyik korszakba soroltam. Ennek az az oka, hogy bár már korábban is léteztek, de igazán abban az időszakban voltak aktívak, ahova a felsorolásban kerültek.

Mivel a blog magyarokról szól így csak magyar társulatok szerepelnek a posztban. Mint mindig, most sem volt célom az összes felsorolása. Ha valakit kihagytam volna az elsősorban annak köszönhető, hogy a saját tapasztalataim és emlékeim alapján válogattam a listát. Ha az összes ismert csapatra vagy kíváncsi, akkor a Plus/4 World listáját ajánlom figyelmedbe.

Úttörők (1986-1988)

Mikor a Plus/4 scene, mint fogalom még nem létezett a csapatalapítás is gyerekcipőben járt. A Commodore 64 scene már éledezett és innen merítettek sokan ötletet arra, hogy ők is létrehozzák a saját kis társulatukat. Ezek a korai csapatok főleg játékok védelmének feltörésével bíbelődtek, ahogy az egész scene is lényegében innen indult.

Az ismerősök szinte mindig egy helyi közösségből, például egy kisvárosból vagy iskolából kerültek ki. A hasonló érdeklődésűek ebben az időszakban valós életben találkoztak valamilyen körülmények között, például egy szakkör keretein belül és megegyeztek a formációban. Nem volt ritka, hogy olyan személyeket is bevettek a csapatba, akik ugyan eleinte lelkesek voltak, de lényegében nem csináltak semmit, csak a többiek által kiadott programok szövegeiben jelentek meg.

Ahogy más platformokra is jellemző volt, egy idő után már nem (csak) programok feltörésével, hanem saját alkotások kiadásával is elkezdtek foglalkozni a scene tagjai. Ebben a kezdeti szakaszban ezek a kiadványok még csak szárnypróbálgatások voltak, illetve a C64-en látott demók koncepcióinak átültetését vagy lemásolását célozták.

Nézzünk most néhány korai társulatot:

23 Celsius (23C)

The Last Demo/23C
forrás: Plus/4 World
A csapatokat ábécé sorrendbe rendeztem egy-egy korszakon belül, de a 23C amúgy is az egyike volt az első valódi demó csapatoknak, akiknek a műveivel találkoztam. Megkockáztatom, hogy demóeffektként alkalmazott rasztercsíkot is az ő programjukban láttam először. Rövidke Plus/4-es pályafutás után inkább Amigán tevékenykedtek többet másokkal együttműködve.

Hungarian Cracking Service (HCS)

Ellentétben sok más társulattal - akik csak névleg voltak programtörők (cracker), - a HCS egy valódi programok védelmének eltávolítására specializálódott csapat volt. Illusztris neveket találhatunk a tagok között, mint például The Mad és Boomby. Sok program kalózváltozatát köszönhetjük nekik, magyar és külföldi kiadásokat egyaránt. A csapattagok később saját programok fejlesztésébe is fogtak, sőt, még a Novotrade-nek is dolgoztak néhány játék erejéig.

HCS cracktro a Cauldron II előtt
forrás: Plus/4 World
Vicces adalék, hogy TCFS több, az elmúlt években kiadott játéka elé került HCS cracktro, mintha a korabeli csapat törte volna fel a védelmét. Természetesen ezek nem az eredeti tagoktól származnak, inkább amolyan poénos tisztelgés a „fiatalabb” generációktól a régi nagy neveknek. Ezeket az intrókat Murphy, Chronos és Unreal készítette.

Many Clever Boys (MCB)

ern0 első csapata, a korai formáció legjelentősebb munkája a Nautilus. A játékról többet olvashattok ern0 interjújában.

Professional Protection Cracking Service (PPCS)

Gaia csapatáról már volt bővebben szó a vele készült interjúban, ajánlom figyelmetekbe.

The Cracker Boys (TCB)

YEAH demo/TCB
forrás: Plus/4 World
Ellentétben nevével egyáltalán semmilyen programtörést nem végzett ez a duó. Helyette viszont nagyon szerettek digitalizált hangokból és zenékből demókat faragni. Nem vagyok egy nagy rajongója ennek a kategóriának, mentségükre hozhatjuk fel, hogy szerették a rasztereket minden mennyiségben. Nem szerették viszont Mr. Gregory Tulipánt/Margarétát ahogy sokan mások sem, akiről a mai napig se tudom, hogy ki volt. 🤨

Vanguard

Bár rövidke életű volt ern0 és Tomi (alias ADT) kooperációja, mégis szintén az elsők között találkoztam munkáikkal. A TCB feloszlása után alapították és ern0 zenéit adták ki. Mindketten inkább C64-en és később Amigán tevékenykedtek a Soc. Brigade és az Absolute! nevű legendás csapatokban.

A korai társulásokban egy, vagy legfeljebb két aktív tag volt jellemzően, ezért nem is voltak hosszú életűek. A tagok nem motiválták egymást kellő mértékben és nem volt egyszerű a kapcsolatot felvenni másokkal, amikor még nem nagyon voltak partik. Ismerőseik gyakran főleg programfogyasztókból (lamerek) álltak, nem pedig kreatív emberekből, így feladták a Plus/4-gyel foglalkozást. Voltak szerencsések, akiknek sikerült hasonszőrű őrültekkel kapcsolatba lépni, ők új csapatokat alakítottak, és voltak olyanok is, akik egy nagyobb szünet után tértek vissza a platformhoz jóval később.

Második generáció (1989-90)

A rögös kezdetek után már valamelyest gördülékenyebbé vált a scene működése a ’90-es évek elején. A C64 és Amiga csapatok példát mutattak a Plusisoknak és a partik is beindultak. Computer Karácsony, székesfehérvári Köfém party, sőt, csapatok magán partikat is szerveztek, ahova más csapatokat is meghívtak. Egy ilyen találkozónak állít emléket például a Megaparty című demó.

Az új generációs csapatok már tartották egymással a kapcsolatot, terjesztették programjaikat a többi csapatnak és még kooperációra is léptek egymással időnként. Elindult a versengés is, ki tudja a legjobb demókat, játékokat kiadni. Esetleg a legtöbbet, kevésbé a minőségre fókuszálva… 😅

Ebben az időben egyik fontosnak vélt tulajdonsága egy csapatnak a tagok száma volt. Minél nagyobb volt egy társulat, annál komolyabbnak látszott. Bizonyára a korábbi generációból leszűrt tapasztalat, miszerint egy-két emberből álló gárda nem működik jól. Ennek az lett a következménye, hogy a főszervezők megpróbáltak fűt-fát rávenni, hogy lépjen be. A csapatok néha papíron óriásira duzzadtak a Plus/4 scene méretéhez képest, sok inaktív tagot listázva a programok szövegeiben. Néha még attól se riadtak vissza, hogy olyan tagokat is felsoroljanak, akik valójában nem is léteztek, csak azért, hogy jelentősebbnek tűnjön a csapat.

Az alábbi felsorolásból hosszas fontolgatás után kivettem jó néhány csapatot, akik ugyan ismert scenerekből álltak, de nem adtak ki jelentős mennyiségű programot. Azért szeretném megemlíteni őket is itt: Beginner Duo (BD), Best Programmers Ltd. (BPL), C.I.A. (CIA), Cop And Doky (CAD), Headbangers, The Diabolic Six (TDS), United Crackers Hungary (UCH), Zalka Hacker Service (ZHS).

Lássuk részletesebben a nagyobb volument produkálókat:

220 Volt Team (220V)

Gigademo/220V
forrás: Plus/4 World
Az EVS-ből (lásd alább) kivált tagok alapították ezt a szegedi csapatot. Sikerült egyedi stílust kialakítaniuk, egy 220V programról ránézésre azonnal meg lehetett mondani, hogy az ő munkájuk. Részben köszönhető ez Digit grafikai stílusának, de képernyőképeik általános kialakítása is jellegzetes volt. Szinte csak demókon dolgoztak, egy korabeli játékon kívül. 1991 végéig foglalkoztak Plus/4-gyel, hogy aztán 30 év elmúltával TRP visszatérjen a játékfejlesztői versenyre.

Delta System (DS)

Nem keverendő össze a Novotrade DELTASoft hivatásos fejlesztő és kiadó csoporttal. Ez a budapesti formáció 1990-től egészen 1993-ig a Plus/4 scene egyik oszlopos tagja volt, később még visszatértek a platformhoz. Egyaránt dolgoztak demókon, játékokon és változatos segédeszközökön. Egy rövid életű magazint is kiadtak No News! címen, amit talán Tarzan Plus/4 scene-ről távozása inspirált. A csapat két legtermékenyebb tagja St.GLS és Charles neve bizonyára ismerősen cseng. És nekik köszönhetjük az első C16 és Plus/4 programgyűjteményt, ami eleinte a BME FTP szerverén üzemelt. [Utólag kiegészítve a programgyűjteménnyel. - Rachy]

Electronic Vision Software (EVS)

Vector Sector/EVS
forrás: Plus/4 World
Ha megláttam egy új EVS demót egyből az jutott eszembe, hogy na, jönnek a vektorok, hogy pofán csapjanak! Ez a jelentős méretű szegedi csapat ugyan nem csak matematikában erős demókat adott ki, de volt jó néhány ütős demóeffektjük is, amitől aláomlott az arcunk. (Lásd például Virtually Yours és Infinity.) Azért játékokat és segédeszközöket is köszönhetünk munkájuknak. Ami igazán irigylésre méltó, hogy a tagok között több aktív grafikus és zenész is részt vett a munkában, erről más társulatok csak álmodoztak. Lemezújságjuk Terrible Page címen más kortárs újságokhoz hasonlóan rövid karriert futott be. 1990-től 1994-ig működtek, több tag a C64-es Resource csapatba igazolt át, mások a 220V-ot alapították meg (lásd feljebb) és jónéhányan még a mai napig is aktívak Plus/4-en.

Fine Young Cannibals (FYC)

A finom fiatal kannibálok története elég viharos, tagok csatlakoztak, kiváltak, jöttek-mentek. Az eredeti alapító tagok: Toti és TYB 1989-ben alapította a formációt, hozzájuk nem sokkal később csatlakozott SJP és ACS. Az alapítók viszont 1990-ben elhagyták a Plus/4 világát és a C64-es Faces csapathoz csatlakoztak. A megcsappant társulat vezetését Ratt vette át és utána ATX és HCH is csatlakozott. SJP továbblépett Prisonersbe (lásd következő poszt) és nem sokkal utána 1992-ben a csapat feloszlott. A különböző tagok változatos hangulatú anyagokat adtak ki, különös tekintettel Ratt (úgymond) szókimondó szövegeire. Demók és játékok egyaránt készültek a csapat konyhájában. [Hehhehe. – Rachy 🤪] Minőség változó, de akad közöttük néhány kellemes darab. Magazin ügyben is alkottak. (Lásd alább.) [A csapat történetét útólag kiegészítettem, köszönet TYB-nek az infókért! - Rachy]

Muffbusters (MB)

Byte Times/MB
forrás: Plus/4 World
Bizonyára nem kell bemutatni a khm… izé… nőűző csapatot. [Hú, de finomkodó lettem. – Rachy 😅] Az egyik legjelentősebb Plusis társulat Mohács környékiekből alakult valamikor 1988 környékén. A harmatos kezdetek után öntötték a demókat, konvertált és saját programokat, még a Novotrade-nek is sikerült eladni néhány játékot. A kiadványok minősége ingadozott (sokan kritizálták Mucsit a konvertált játékok hiányosságai miatt), de alapvetően mindenki várta az új MB programokat. Többek közt az első magyar nyelvű magazint is nekik köszönhetjük. Bár 7 tagja volt a csapatnak leginkább Mucsi, Jeva és Batya volt aktív. Nagy hatással voltak a scene kialakulására és fejlődésére. Programok terjesztését is nagyüzemben művelték, ami elengedhetetlen volt a platform életben tartásához. Végül 1991-ben léptek tovább Amigára, ahol számos játékot és demót is kiadtak. [Az előzőleg megjelent 1992-es dátum elírás volt, amit javítottam. - Rachy]

A Byte Times szerkesztését Ratt vette át két szám erejéig, állítólag Mucsi beleegyezésével.

Terrorists (TIT)

A csodás Terrorists logó, amit a
Tisza cipő emblémája ihletett,
itt épp a Horror Boyban
forrás: Plus/4 World
Másik széles körben ismert csapat a legyőzhetetlen terroristák, amiben szerény személyem is részt vett. Próbálok nem részrehajló lenni, így kijelenthetem, hogy a TIT nem a minőségről volt híres/hírhedt, inkább a pörgő aktivitásáról. Alapítója és vezetője Tarzan, aki pozitivitásával és végtelen lelkesedésével tolta maga előtt az egész társulatot. A tagok kezdetben Debrecen környékéről és az ország keleti régiójából kerültek ki. Majd miután a Byte Times #2-ben megjelent hirdetésre válaszolva engem is felvettek, próbáltam kiépíteni a nyugat-magyarországi szekciót. A csúcson (elvileg) 14 tag volt, talán a legnagyobb Plus/4-es magyar formáció. A távolság ellenére is sikerült valamelyest kooperálni, de nehéz volt leküzdeni az elszigeteltséget. Rengeteg játékon és demón túl Tarzan által szerkesztett Terror News is jelentős szerephez jutott. Ugyan nem az első magyar nyelvű magazin volt Plus/4-en, de a legtöbb számot megért. Tarzan 1992-ben PC-re költözött, Taylor néven folytatta a magazint, ami ott még nagyobb karriert futott be. Nélküle viszont a csapat nem működött tovább, a tagok nagy része már amúgy is inaktív volt. Akik még dolgoztak a Scorpionsban és a Methabolixban folytatták. (Lásd következő poszt.)

A Terror News-t Unreal folytatta Plus/4-en, viszont Tarzan ezért eléggé megorrolt rá. Unreal megpróbálta felvenni vele a kapcsolatot, amiről olvashattok a Terror News #32-ben.

The Three Stars (TTS) és a The Electronic Cell (TEC)

Két csapat, aminek működése összefonódik rejtélyes módon: a TEC a TTS harmadik „csapattagja”. Hogy hogyan lehet egy csapat csapattag egy másik csapatban ezt ne tőlem kérdezzétek. 😆

Wizard of Wor/TTS
forrás: Plus/4 World
Mindenesetre nem lényegtelen formációkról van szó: például a TCFS-féle hírhedt (első) Wizard of Wor megvalósítás jött ki a TTS égisze alatt. A TEC demókban utazott, bár inkább amolyan almárkája volt a TTS-nek, ahol TYCB élte ki demókódoló vágyait. TEC tagok összesen két demót készítettek saját maguk: a csapat első és az utolsó demóját. Erre varrjunk gombot. 🤪

A csapatok 1990 nyári szünetében oszlottak fel, TCFS belépett egy rövid időre az USSR-be, de útja kisebb kanyarokkal végül ide vezetett:

Vortex (VTX)

CSM miskolciként kelet-magyarországi csapatban gondolkodott miután AAPC tovább lépett a Howardból. A Byte Times #2-beli interjújában említi, hogy a Terroristsba belépés nem nagyon tetszik neki, a TTS (lásd feljebb) viszont már nem működik. Egy jobb csapatot szeretne TCFS-sel és ez lett végül a Vortex. [Vicces, hogy ugyanebben a számban a hírekben és a toplistában már szerepel a VTX, míg az interjú idején még nem létezett. A kettő között becslésem szerint fél év telt el.Rachy] Később WIT és Padi is csatlakozott egy rövid időre, hogy aztán az Anarchy-ban folytassák (lásd következő poszt). A VTX-ben egy ütős csapat jött össze, akiknek jó minőségű játékokat és demókat köszönhetünk, ha nem is tartott sokáig a kooperáció. Elitizmusért se kellett a szomszédba menniük, de legalább volt némi alapjuk rá… 😆

Battery/VTX
forrás: Plus/4 World
Két nagy jelentőségű VTX munka a Battery, ami akkori mércével minőséget reprezentált és a Blue Keeps, amely pedig elindította a digi konverter forradalmat. (Utóbbihoz részletekért lásd a zenéről szóló posztot.)

Legközelebb folytatjuk az 1991-es évtől, amit nyugodtan nevezhetünk a Plus/4 magyar aranykorának.

Köszönet BSznek és Unrealnek a hibajavításért!

Népszerű posztok