„Rachy of MX ezentúl csak Rachy márkájú WC-papírral törli ki a seggét. (idézet Rachytól.)”
- Yellow Pages #1, hírek rovat
Biztos vagyok benne, hogy tűkön ülve várjátok a csapatokról szóló poszt folytatását. Viszont az előző rész kapcsán kapcsolatba lépett velem valaki, aki nagyon színes foltja volt a korabeli magyar scene-nek. Megkérdeztem, hogy hajlandó-e egy interjúra és igent mondott. Íme, fogadjátok szeretettel az embert, aki sosem fért a gatyájába, de azért nem haragszunk rá:
Bemutatkoznál röviden?
![]() |
Prokop Gábor, alias Proky (esetleg Prokee) |
Időnként a Korak név is felmerül, de ez tényleg teljesen alaptalanul, erre is kitérek alább.
Illetve indián körökben úgy is emlegetnek, hogy „Az Ember, Aki Kirobbantotta A C64-Plus/4 Háborút”, ami egyrészt nem teljesen igaz, de van benne valami, másrészt meg nem annyira vagyok rá büszke. [Engem speciel szórakoztatott a móka. 😆 - Rachy] Amúgy tősgyökeres és örök csepeli vagyok, még akkor is, ha nem oda születtem és nem is ott élek már több, mint 10 éve. Bár ez a „nem ott” nézőpont kérdése, sokfelé megfordultam már a világban, mióta eljöttem, és még sosem láttam a Csepel vége táblát.
Nagyjából a kilencvenes évek elején voltam aktív, így számomra ez a viszonylag rövid, de intenzív időszak volt a Plus/4 aranykora. [Húha, azt merted leírni, hogy aranykor? Ebből baj lesz! 😬 - Rachy] Úgy ‘90-től ‘94-ig szinte mindenhol jelen voltam, a legtöbb aktív arccal személyes kontaktom is volt, igyekeztem a sűrűjében lenni, aztán ‘94-’95 körül másfelé fordultam.
Mikor találkoztál először számítógéppel és miért épp a Plus/4-gyel kezdtél el komolyabban foglalkozni?
Általános iskola 5-6. osztálya lehetett talán,
amikor örök Plus/4-es tettestársam, Cobra apjának Commodore
Plus/4-ére figyeltem fel. Akkor még nem sejtettem, hogy békaemberekkel fogok
találkozni… az egy elég különleges gép volt, a sötétszürke (majdnem fekete)
házas szériából, amit aztán vagy 10 évvel később hosszas győzködések után
sikerült is Idősebb Cobra Bácsival elcserélni a saját, klasszikus szürke
házamra.
![]() |
Manic Miner Spectrumon forrás: World of Spectrum |
Én itt egy ördögi tervet eszeltem ki, amiről mai eszemmel el sem tudom hinni, hogy működhetett. Odaálltam a szüleim elé, és azt mondtam: úgy érzem, hogy a számítógép a tanulás rovására megy, így szeretném, ha eladnánk [Nóómális?! - Rachy]. Eltartott egy ideig, amíg ezt megemésztették, és elhitték, hogy komolyan gondolom, de végül a Spectrumnak mennie kellett - apám nagy szomorúságára persze.
A terv hátterében persze az volt, hogy kis szünet és rengeteg ötös után majd újra elkezdek gépért nyünnyögni. De akkor már nem fogadok el kompromisszumot, és csak Commodore Plus/4-gyel elégszem meg, illetve mellékszálként soha nem árulom el apámnak, hogy azon is van Manic Miner. Bevált, meglett a Plus/4 is, egy jóféle Datasette-tel. Eddigre eltelt némi idő, de a lényeg, hogy célba értem.
Ekkor már felmértük (alapjaiban teljesen rosszul!), hogy itt valamiféle scene létezik, nickekkel, csapatokkal, így mi is alakítottunk egyet: talán itt írom le először a Bytebusters nevet. Tagok pedig ugye ketten voltunk, Cobra és én, már Proky néven - nem kell mondanom, miből ered. Mondjuk lehetett volna Gabisoft is. Óriási BASIC-release-eink voltak, valami Magic Synth, szigorúan BASIC-ben, és rögtön két verzióban, mert mindketten legyártottuk, egymástól teljesen függetlenül.
Aztán elérkezettnek láttuk az időt, hogy grafikában is villantsunk, akkor hosszú és keserves napok árán elkészítettünk egy BASIC-programot, ami a Ghostbusters mintájára megrajzolja a megdöbbentően fantáziadús Bytebusters logót - a szellem helyett egy C= jellel. Kiszínezve!!! A PeCsában ezt óriási várakozásokkal be is mutattuk, kicsit szégyenlősen, a Junosztyot kifordítva a „Népek” felé - amire egyetlen reakció érkezett: Na baszki, én meg majd BASIC-ben rajzolok, nem?
Máig nem tudom, ki volt (bár lehet, hogy hangról ennyi évtized után is felismerném, annyira mélyre hatolt), de ezzel az egy mondattal gyakorlatilag megszüntette a Bytebusters csapatot. [Ejnye, ezek a suhancok, nem értékelik a művészetet! - Rachy]
![]() |
Commodore Világ #7 címlapja forrás: PC Világ |
Persze a Bytebusters összeomlásával azért nem fordultunk egyből a buddhizmus felé egy csendes nepáli sziklakolostorban, de az arcunkat (egy időre) helyre tette a jelenet. Viszont a pecsás arcok között valaki megemlítette, hogy Rákosakármin azért ettől nagyobb élet is folyik, így mély traumánk helyszínéről átszoktunk (illetve elsősorban én) a Csokonaira. Azt azért érdemes tudni, hogy ez nagyjából másfél órás utazás volt (csepeli HÉV, villamos, földalatti, busz), géppel, Junoszttyal, tehát egy teljes szombati napot elvitt, de ott olyan arcokkal találkoztam, akik aztán a következő években nagy szerepet játszottak abban, amerre az életem fordult. Sőt, talán nem túlzás azt mondani, hogy máig is tartó hatásuk van.
Itt találkoztam egy Laci nevű sráccal (többre sajnos nem emlékszem róla), aki adott nekem egy önállóan futtatható, raszterbarokon futó scroll rutint, amit hetekig boncolgattam a híres Babán-Masa könyv útmutatásával, kb. ezzel kezdődött a gépi kódú pályafutásom. Aztán persze itt ismertem meg Garfieldet, SJP-t, Csoryt, meg még számtalan más arcot, akikkel aztán közös projektekbe is belefogtunk, közös csapatokat is alakítottunk a későbbiekben.
Van kedvenc Plus/4 játékod?
![]() |
Punchy forrás: Plus/4 World |
Melyik Plus/4-es munkádra vagy a legbüszkébb?
Ez egy nagyon nehezen megválaszolható kérdés. Igazából én sosem tartottam magam jó codernek (még ha persze óriási arccal mást is kommunikáltam kifelé 🙂), így olyan nagy durranásaim nem voltak. Azt gondolom, én voltam a Plus/4 Schuster Lórántja, aki minden P. Mobil koncerten ott volt a színpadon, de soha senki nem tudta, mit csinál. Nem zenélt, nem énekelt, de jelen volt. 🙂
Máig azt gondolom, nekem inkább ötleteim voltak, amiknek a megvalósításához általában ismertem a megfelelő embereket, akik aztán ezeket fel is használták. Illetve mivel viszonylag központi helyen laktunk (Budapest, ugye), így sok akkori neves scenerrel tartottam a kapcsolatot, illetve egyfajta találkozási pontot (és gyakran szállást) biztosítottam nekik.
Ha mégis választanom kellene valamit, akkor a korábbiak közül a Ponk volt nagy kedvencem. Ez egy C64-es játék klónja, amivel az akkori barátnőm nagyon szeretett játszani, de a lemez valahogy megdöglött. Amire én elővettem a Plus/4-et, és két-három nap alatt a nulláról, emlékezetből újragyártottam az eredetit, amolyan TCFS-módszerrel (értsd semmi nincs benne a C64-es verzióból). Ez egyben hosszú időre az utolsó release-em is lett, az érdeklődésem másfelé fordult.
![]() |
Bertalan Simulator forrás: Plus/4 World |
Emlékszem rá, hogy több partin is találkoztunk, eléggé központi figura voltál. Jó néhány csapatban is tag voltál. Hogyan keveredtél a középpontba?
Ahogy fent említettem, ehhez jelentősen hozzájárult az, hogy viszonylag központi helyen laktunk - persze ez csak vidékről nézve volt így, Budapesten már egészen máshogy jellemeznék Csepelt. Ahhoz mindenesetre eléggé pesti volt, hogy a legtöbb, akkor aktív helyszín (PeCsa, BKV-székház az Örsön, Csokonai, Computer Karácsony különböző reinkarnációi) könnyen elérhetőek voltak.
A másik tényező az volt, hogy bár egy nem túl nagy panellakásban laktunk, két, többezer férőhelyes ággyá alakítható ülőgarnitúránk volt, ahol a vadregényes Zalaegerszegről vagy Miskolcról (esetleg Malente/Kreuzfeldből) érkező vándorok megaludhattak, és édesanyámnak hála korlátlan húsleves-rántotthús-sültkrumpli fogyasztása is biztosított volt.
![]() |
Kikstart Editor forrás: Plus/4 World |
Aztán ez olyan projektekbe torkollott elég gyorsan, mint amikor hármasban jártuk Budapest minden szóba jöhető, Commodore-ral legalább érintőleg foglalkozó helyét (boltok, szervizek, stb…), ahol Cobra kézzel rajzolt (!!!) kazettaborítóival és kazetta-matricáival próbáltuk meg TCFS játékait forgalmazásra eladni, rohadtul lelkesen, de persze teljesen sikertelenül. Kár, hogy ezekből már valószínűleg nincs meg semmi, érdekes kordokumentumok lennének.
Ahogy fent említettem, a Csokonaiból ismertem SJP-t és Garfieldet, illetve valamivel később Csoryt is, akik szintén a scene központjában forgolódó arcok voltak akkoriban, és hozzájuk csapódva egyszer csak ott találtam magam a pezsgés közepében.
Egy időben Nukemannel is közeli kapcsolatban álltál. Ott mi volt a háttértörténet?
Tökéletes végszó. Ha nem tévedek nagyot, 1991-ben volt az a Compy Xmas, amire Nukeman először eljött Magyarországra. Ha jól rémlik, SJP-től hallottam, hogy jön két német scener (talán Ceekay lett volna a másik?), menjünk eléjük a keletibe - és persze azonnal igent mondtam. A keletiben leszállt két csóka, akikkel egyből megindult a nagy haverkodás, és mivel kiderült, nincs még szállásuk, egyből az merült fel, hogy aludjanak nálunk. Még a pályaudvarról hazatelefonáltam anyámnak és a nővéremnek, hogy két vendégünk lesz, készüljenek valami kajával. A hír viszont villámgyorsan terjedt, Csepelre már vagy nyolcan érkeztünk meg, és oda is jöttek még jópáran késők. A legnagyobb pillanat, amikor Pigmy érkezett meg valakivel, aki nagyon hasonlított a tévészerelőre, akit anyám várt, ezért őket egyből a készülékhez terelte, amíg nem tisztáztuk, hogy ők is velünk vannak, nem dolgozni jöttek. [Ha jól sejtem Pigmy bátyja volt a „tévészerelő”, legalább is vele találkoztam a party-n. - Rachy]
Egy érdekes momentum volt, amikor kiderült, hogy a „két német scener” valójában egy. Ceekay (vagy akárki is lett volna a másik) nem tudott jönni, a másik srác egyszerűen egy amerikai-koreai turista, aki Nukemannal összehaverkodott a vonaton, és hozzánk csapódott. Persze ki nem dobtuk, ha már Csepelig jött velünk, de azóta sem tudok róla többet. [Elképzelem ahogy otthon az unokáinak meséli: egyszer jártam Magyarországon… azok őrültek! 😆 – Rachy]
![]() |
Fejtömés Compy Xmas '91 idején Prokyék lakásán forrás: korabeli videó |
A Compy Xmas után Nukeman még maradt Magyarországon talán egy hetet, és eközben megjárta Szombathelyet (Doky) és Miskolcot (TCFS), a főhadiszállása eközben maradt nálunk. Amikor hazautazott, levelezésben maradtunk (talán akkor alkalmaztuk először a C64-es Facestől ellesett többször használatos borítékokat lemezküldésre. Ennek az volt a trükkje, hogy két, 5,25” lemezméretre hajtogatott borítékot felcímeztünk az ő és az én címemre, felbélyegeztük megfelelő címletekkel, majd halálosan pontosan körbetekertük átlátszó, vastag celluxszal. Ennek az volt a haszna, hogy a postabélyegzőt érkezés után le lehetett törölni és így újra felhasználhatóvá vált, illetve az esetleg felragasztott postai matricákat is le lehetett húzni a borítékról. Minden küldemény tartalmazta a lemezeket és a letörölt válaszborítékot, így 1+1 garnitúra bélyeg megvásárlásával gyakorlatilag a végtelenségig lehetett oda-vissza postázni.
Ebből a kapcsolatból nőtt ki a meghívás, hogy nyáron látogassunk el Nukemanhez. Az első évben eredetileg négyen mentünk volna (TCFS, Doky, SJP és én), de SJP valamiért itthon maradt - ha jól emlékszem, nem készült el az útlevele időben. Életem első külföldre utazása volt, ráadásul „felnőtt” nélkül, 16 évesen. Mindezt egy olyan történelmi környezetben, ahol Berlinen átutazva még álltak a fal tornyai, és a belföldi vonatközlekedés még a két Németországot idézte, a határon pedig kutyás határőrök ellenőrizték a fülkéket. Azóta sokat jártam a bad schandaui állomáson, ahol most épp csak átgördül a vonat. A mi utazásunk alatt viszont háborús filmeket idéző módon kutyás, fegyveres határőrök álltak sorfalat a vágány két oldalán. Nagyon más volt, és nagyon emlékezetes. 🙂
Majdnem percre pontosan 24 órát utaztunk Hamburgig, onnan Nuke-ék lakóautóján mentünk Malentebe, és óriási partit nyomtunk le, amit aztán a következő évben megismételtünk.
![]() |
Bad Schandau vasútállomás forrás: A.Savin, Wikipedia |
Nem tartozik szorosan a Plus/4 témához, de egy harmadik nyáron is jártunk Nukemannál az aktuális barátnőmmel, de ezután már sajnos nem tartottuk a kapcsolatot, mert elfordultam a Plus/4-es hobbitól.
Ezek az utazások amúgy máig kellemes emlékek, elsősorban a társaság miatt. Meglepő egybeesés, hogy épp Hamburgba készülünk két hét múlva, és tervben van, hogy érintjük a legendás Malente/Kreuzfeldet is.
Érdekes adalék: tudtátok, hogy hosszú évekig (talán 2007-2014 között) titokban Nukeman volt a Német Labdarúgó Szövetség (DFB, Deutscher Fußball-Bund) kabalamadara, Pauli? [Nem is sejtettem, de Nukemant ismerve ez cseppet se lep meg. 😆 - Rachy]
A programok szövegei alapján több scenerrel és csapattal összerúgtad a port, de akit megkérdeztem úgy emlékszik rád, mint rendes arc. Ez így hogyan lett?
Igazi konfliktusom egyetlen egyszer volt: TCFS-sel. Pont TCFS-sel, érted, aki a világ, de legalábbis a scene egyik legbarátságosabb, legnyitottabb, legsegítőkészebb fickója! 🙂 [Na jó, elég lesz, mert még elpirul. - Rachy] De ez sem volt egy éles konfliktus, egyszerűen az történt, hogy összekerült az unokatesómmal, és én ennek nem örültem. 😆 Visszatekintve azért azt gondolom, ez sem benne, sem bennem nem hagyott igazán nyomot - bár a Ponk elé írott szöveget ma már kicsit szégyellem. 🙂 [Ne aggódj, az ilyen jellegű megbánás teljesen általános a vén scenerek között. 😆 - Rachy]
![]() |
Tarzan a Run to the Underworld című demóban forrás: Plus/4 World |
Ezek a beszólogatások szerintem egyszerűen részei voltak az akkori scene-nek. Motivációként szolgáltak annál, aki küldte, és annál is, aki kapta, hiszen reakcióként vagy vissza lehetett szólni. Vagy ha tényleg volt kurázsid, akkor olyan kódot villantani legközelebb, amire már nem lehet csak úgy odalámázni. Persze a dolog természetéből fakad, hogy ezt volt, aki véresen komolyan vette, én mondjuk egyáltalán nem. [Azt szokták mondani, hogy a negatív figyelem is figyelem. - Rachy]
Számomra ez az egész korszak a buliról, a társaságról szólt, és arról, hogy jól szórakozzunk. A legjobb társam ebben talán Doky volt, benne volt meg az a fajta punkság, ami bennem is. Beszóltunk, megbotránkoztattunk ahol lehetett, aztán hátradőlve néztük a hatást. Csak a magunk szórakoztatására, minden rosszindulat nélkül. Szerintem ez nagyrészt akkor is leesett mindenkinél, akinél meg mégsem, hát mostanra biztosan.
Volt néhány titokzatos fake csapatod is, mint a Plussycats és Sleepwalkers. Ezekről mesélnél?
![]() |
Ratt-féle (fejetlen) Nibbly 92 forrás: Plus/4 World |
A legendát feldobtuk, de nem játszottuk ki igazán, soha nem készült több Plussycats-release, és végül nem is titkoltuk sokáig a valóságot. [Az ég világon senki el nem hitte amúgy sem. 🤣 - Rachy]
![]() |
Sleepwalkers cracktro a The Power előtt forrás: Plus/4 World |
Mivel a két gyanútlan fő beszállítóval, TCFS-sel és Csoryval nagyon jó személyes kapcsolatban voltam, tőlük megvolt minden eszközöm a másolásvédett stuffok másolására, és így persze a másolásvédelem kiiktatására is. Szegények sokáig nem is sejtették, hogy én voltam a tégla, bocs, srácok! 😆 [Na szép! Mik ki nem derülnek 30 év után. - Rachy]
Persze nem akartuk akkor ezt arccal vállalni, ezért született meg a „hackercsapat”.
Egyesek szerint te voltál Korak. Tényleg te voltál? 😆
Ez a két árnyékcsapat is hozzájárulhatott ahhoz a legendához, hogy esetleg én lehetek a híres-hírhedt Korak. Mint ahogyan az is, hogy a már emlegetett második Nukeman-partyn komolyabb mennyiségű alkohol Dokyval történt elfogyasztása után bementem Nuke szüleinek fürdőszobájába, és a faterja borotvahabjával felfújtam a tükörre, hogy Korak was here, vagy Korak Rulez, már nem is tudom pontosan. Akkor és ott ez egy elég frankó viccnek tűnt, utólag mondjuk elég gyíkság - és sajnos pont utánam besétált valaki, aki egyből összerakta, hogy én voltam a szokatlan graffiti elkövetője. Hallgattam is sokáig, de ahogy visszanézem a Plus4World fórumát, még pár évvel ezelőtt is téma volt, hogy jó, megvan az IGAZI Korak, de legalább egyszer tutira én is felvettem a figurát.
![]() |
Korak Times #5 forrás: Plus/4 World |
1995 körül befejezted a Plusis pályafutásod. Milyen irányba léptél tovább?
Elővettem a másik nagy szerelmemet, az autózást, azon belül is a Trabantokat. Vagy harminc évig intenzíven Trabantoztam, építettem, találkozókat szerveztem, építettem a közösséget, és kutattam a típus történelmét. Aki figyelt, találkozhatott is velem a témában néha a különböző tévécsatornákon, sőt, még a Fábry Show-t is megjártam ezzel a hobbimmal. 🙂 Ehhez jött hozzá, hogy az NDK történelmét is nagyon érdekesnek találom, ezt a témát is kutatom hobbi-szinten.
![]() |
Trabant, a keletnémet csoda forrás: ignis, Wikipedia |
Részben ennek a hobbinak köszönhetően külsős újságíróként is dolgoztam, főleg műszaki és szociautó-témában, elsősorban a Totalcar.hu-nak, de még a Telexen is jelent meg írásom ezzel kapcsolatban.
A hétköznapi életben a két nagy szerelem-hobbit egyesítem, az informatikát és az autókat - a mai napig, lassan 20 éve egy magyar autóalkatrész-cégnek dolgozom távolról.
A Magyar Plus/4 Facebook csoport játékfejlesztő versenyére is beneveztél nemrég. Hogyan jött az ötlet így, 30 év után?
Egyrészt az történt, hogy a fenti hobbikat egyszerűen kijátszottam. Nem merném állítani, hogy Trabant-témában nem tudnak már nekem újat mutatni, de miután jó harminc év alatt szinte minden Trabant-verzióm volt már (gyári és nem gyári is). Ültem számtalan olyan prototípusban, amit a legtöbb trabantosnak látnia is csak képen sikerült, ez már nem köti le az energiáimat olyan mértékben, ami kielégítene, támadt némi üresség bennem.
Másrészt pedig a lányom, aki 11 múlt, elkezdett érdeklődni a programozás iránt. A verseny előtt nagyjából egy évvel tanácsot kértem a Plus/4 FB-csoportban, hogy hol kezdjük az ismerkedést, és meglepő módon mindenki eltanácsolt attól, hogy egy 8bites géppel szerencsétlenkedjünk 2023-ban. [Ezt nehezen tudom elképzelni arról a csoportról. - Rachy] Ezért aztán elkezdtük nagyon elméleti oldalról megközelíteni, a legjobb példa erre az volt, hogy az esti sonkás szendvics elkészítéséről készítettünk (fejben) folyamatábrákat, változókkal, feltételes elágazásokkal, ciklusokkal, majd szép lassan elkezdtük ezt kiterjeszteni mindenféle más hétköznapi cselekvésekre is.
Kiderült, hogy óriási érzéke van a leánygyermeknek az ilyen elvont gondolkodáshoz, így elkezdtük átültetni a gyakorlatba a tanultakat. Az ő ötlete volt, hogy kezdjünk el felépíteni egy Bertalan-szimulátort, aminek a főszereplője Berci, az egyik macskánk. Ő rakta össze (minimális segítséggel) a logikát, ami ehhez a fajta kvázi-tamagocsihoz szükséges, illetve ő paraméterezte fel, még mindig fejben, hogy milyen tulajdonságai milyen eseményekre hogyan változzanak.
![]() |
Tóth Viktor: A Commodore 16-os belső felépítése forrás: Plus/4 World |
A gépszíj persze elkapott azonnal, további terveim is vannak, közöttük olyan ötletek is, aminek külön ízt ad majd, hogy épp én készítem el. Hogy időm mire lesz, az még kérdéses, de a következő versenyen mindenképp újra indulni fogok, remélem, a Bertalannál valamivel komolyabb release-zel. 🙂 [Várjuk szeretettel! 👍- Rachy]
Valamit üzensz az istenadta népnek?
Én nem, de édesanyám így a nyolcvanadik után is emlegeti a Compy Xmasos partikat, puszil mindenkit, aki járt nálunk, a tévészerelőt kétszer! [👏 - Rachy]
Köszönöm az interjút!
Enyém volt a megtiszteltetés.